Tónovaná autoskla

Už dávno není tónování skel synonymem pro snobské, případně tuningové vylepšování automobilů. Cena klesla, funkčnost se rozšířila a řidičů, kteří nechávají svá skla potáhnout vrstvičkou kovu nebo speciální fólií je čím dál tím více. Jde o opravdovou pomoc?

Vznik

Povrchové úpravy skel začala využívat hlavně NASA, protože ve vesmíru, kde nejsme pod ochranou atmosféry, působí extrémní podmínky. Průhledné části, například i skafandrů, tedy musejí mít speciální vlastnosti, které ochrání posádku před nebezpečnými dávkami škodlivého záření. Tónování pak zvyšuje ochranu před tímto zářením, před extrémními teplotami i před poškrábáním od vesmírného prachu.

Po raketoplánech začali tónování využívat i architekti. Mrakodrapy, často celé prosklené, prostě potřebovaly nadstandardní ochranu před velkým množstvím slunečního záření, které by z těchto budov udělalo obrovský skleník, ve kterém by bylo k nevydržení. Nechat regulaci teploty pouze na klimatizaci by znamenalo obrovské každoroční náklady na elektřinu navíc. Vzpomeňme si z katastrofických filmů, co by se mohlo stát, kdyby třeba celá amerika zapnula klimatizace na maximální výkon.

Díky tónování skel se lidé v těchto budovách neupečou. Pozitivní je i ztmavení, takže uvnitř nejste ani přehnaně oslnění sluncem. Všechny tyto výhody pak platí i pro využití v na sklech motorových vozidel.

Kvalitní tónování opravdu pomůže

Pokud o tónování uvažujete, nesnažte se přehnaně ušetřit. Kvalita se zde, více než na rostoucí ceně, projeví v životnosti a reálných pozitivních efektech. Nekvalitní fólie mohou třeba sklo pouze ztmavit, ale propouštějí všechno UV záření, takže vaše oči budou stále trpět a teplota ve voze neklesne. Zároveň pamatujte na to, že s použitím tónování roste cena autoskla, na to myslete hlavně při zařizování pojištění skel. Jaké výhody vám tedy tónování poskytne?

  • Díky UV filtru a ztmavení proniká do vozu méně tepla a škodlivého záření. Budete se v automobilu lépe cítit, nebudete muset používat klimatizaci v nezdravé míře, čímž ušetříte výkon vozu i pohonné hmoty.
  • Velkou měrou může dojít k zlepšení optických vlastností skel. Nebudete tolik oslňování, sklo bude odolnější vůči různým odleskům a podobně.

Využijte také pojištění nemovitosti nebo kalkulačku povinného ručení

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.