Kvalitní autoskla jsou drahá

Málokterý řidič má tak velké štěstí, že se ani jednou za svou „kariéru“ nesetká s tím, aby musel měnit rozbité sklo svého vozidla. Stane se to totiž tak snadno, že je to téměř nevyhnutelné. Čím novější automobil a kvalitnější autosklo, tím dražší je jeho výměna, takže pokud máte dražší autosklo, vyplatí se sjednat pojištění skel jako doplněk pro povinné ručení. Proč jsou ale skla tak drahá?

  1. Tato skla musejí být extrémně kvalitní. Nepřichází v úvahu, aby se sklo při zničení vysypalo do ostrých a nebezpečných střepů. Autosklo také leccos snese, velké výkyvy teplot, časté mytí a podobně.
  2. Moderní autoskla toho nabízejí více, než by se od obyčejného skla čekalo. Život zpříjemní (a sklo prodraží) hlavně UV filtry, které redukují průchod tohoto nebezpečného záření do nitra vozu. To má za následek menší námahu a ničení očí i pokles teploty uvnitř vozu, což se hlavně v letních měsících hodí víc, než zapnutá klimatizace, která zvyšuje spotřebu a snižuje výkon vozu.
  3. Cenu skla výrazně zvyšuje další tónování. Moderní je používání fólií, které mají některé velmi dobré vlastnosti – zatmavení skel, UV filtr, vyšší odolnost, snadné odstranění/náhrada fólie, příznivá cena,… Pokud k pojištění vozidel chcete i připojištění skel, určitě si nastavte takové limity plnění, aby pokryly skutečné náklady, které vás bude nové sklo podobných vlastností stát.
  4. Používání originálních skel lze pouze doporučit. Je to sice podstatně dražší, ale zároveň bez starostí a v maximální možné kvalitě. Pokud této problematice příliš nerozumíte, vždy volte originální skla, která následně dostatečně pojistěte.

Cena je pak často až astronomická. Kvalitní přední skla, na která jsou kladeny největší nároky, stojí až desítky tisíc korun. Reálná míra rizika jeho poškození je pak tak vysoká, že nepojistit znamená v mnoha případech i prodělat. Jistě, jsou zde možnosti, jak ušetřit- používání neoriginálních autoskel nebo dokonce montování skel použitých, ale to nelze příliš doporučit, protože jde vždy o podnik s nejistým výsledkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.