Dobrá péče o autosklo

Autoskla si zaslouží opravdu velkou péči. Jsou poměrně citlivá, vystavovaná velmi náročným podmínkám a podcenění péče by mohlo znamenat jejich předčasné zničení.

Čisté sklo především

Zdá se to jako samozřejmost, ale mnoho řidičů stav svých (hlavně) předních skel velmi podceňuje. Opocení? Žádný problém, řeknou si, a už už spěchají vstříc cíli cesty, ke kterému by však kvůli své lehkovážnosti nemusejí dorazit. A pokud se vybouráte, těžko vás uklidní, že máte sjednané povinné ručení s připojištěním skel, tady jde o život. Skrz sklo musí být tedy především dokonale vidět. Každá nečistota, temné místo, zamlžení, může způsobit špatné odhadnutí situace, špatnou reakci a zlé následky. Sklo musí být čisté zevnitř i zvenku:

  1. Vnější nečistoty jsou problém, který má mnoho podob. Můžeme sem započítat všechny podoby vody, od deště, přes sníh i námrazu. Nezanedbatelné jsou i fleky po zaschlé vodě, jakékoliv zabarvené nečistoty, případně mastný prach i větší předměty. Pokud se za vaši masku zahákne větev s listy, která blokuje váš výhled, vylučuje se to samozřejmě s možností pokračovat v cestě. Nejsnadnější péčí o vnějšek skla je samozřejmě stěrač, který si poradí s mnohým. Hlavně v součinnosti s ostřikovači, které doplněné o vhodnou čistící (v zimě nemrznoucí) příměs zajistí, že vaše skla budou čistá. Jednou za čas by však mělo být samozřejmostí, že ručně (nebo alespoň v myčce) pořádně vnější část skla umyjete. Toto neplatí pouze pro přední skla, ale pro všechna, skrz která řidič vidí své okolí.
  2. V zimě nastávají problémy, které každý řidič musí upřímně nenávidět. Skla jsou často namrzlá, takže je před startem potřeba pořádně je očistit, a to i zevnitř. K čistění skel používejte pouze škrabky speciálně k tomu určené, aby nedošlo k poškrábání! Pořádně očistěte všechna skla a to i v rozích. Zároveň smeťte sníh i ze střechy, aby vám nenapadal před oči při jízdě. Dobré je také zkontrolovat, jestli jsou čisté světlomety, blinkry a vše ostatní.
  3. Vnitřek vozu pak trpí nejčastěji zamlžením, které většinou do pár okamžiků vyřešíme spuštěním ofukování skel. Toto nepodceňme a i při jízdě dbejme na včasné vyřešení snížené viditelnosti. Skla se mohou občas i „opatlat“, ale to není příliš časté. V takovém případě citlivě umyjeme.

Některým problémům se nevyhneme

I při extrémní opatrnosti a skvělé péči o vůz může dojít k tomu, že se sklo poškodí. Nejtypičtější jsou pavouky způsobené štěrkem, který odlétá od kol ostatních vozů. To je pak vše málo platné, jen pojištění vozidel s vhodným připojištěním (pro tyto případy stačí pojistit přední sklo) nám zajistí, že nezaplatíme mnoho tisíc korun za něco, čemu jsme se nemohli nijak vyhnout.

povinné ručení kalkulačka

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.